חורף אלטרנטיבי

שפעות, הצטננויות, דלקות אוזניים וגרון, ברונכיטיס, סינוסיטיס ועוד תחלואים תוקפים רבים בחורף לעיתים תכופות. הסובלים העיקריים הם בעלי המערכת החיסונית החלשה אשר נוטים להידבק במחלות בקלות, מתקשים להתגבר על המחלה בכוחות עצמם ומחלתם מתארכת או מסתבכת בעקבות זאת. לרפואה הקונבנציונלית מענה סמפטומטי כשמדובר במחלות ממקור ויראלי ולעיתים אין מענה כלל.

 

כיצד אפשר לחזק את המערכת החיסונית ולא לטפל רק בתסמינים בעת מחלה?

ההומאופתיה מציעה חלופה טבעית לטיפול במחלות החורף לסוגיהן (חיידקיות וויראליות) . הומאופתיה מרפאת דלקת ומונעת חזרתן לטווח הרחוק. הטיפול ההומאופתי הינו בטוח ויעיל, ללא תופעות לוואי.

ההומאופתיה מחזקת את מערכת החיסון וכך מונעת הישנות מחלות. היא מכירה בחשיבות התהליך הדלקתי בהיותו דרכו של הגוף לטפל במזיק שחדר אליו ומסייעת לגוף להתגבר על הדלקת בזמן קצר.

מומלץ לפנות לטיפול הומאופתי הן בזמן הדלקת, והן בין דלקות (במצב כרוני). במקרה של דלקת אקוטית, ההכנה ההומאופתית תותאם למצב האקוטי שהחולה שרוי בו – סוג החום, ההתנהגות, אופי הכאבים מיקומם וכו’. במידה והמטופל מגיע לטיפול במצב כרוני, המטפל יתאים הכנה בהתאם למכלול המאפיינים שלו, ולא רק לפני הסימפטום המקומי כדי לחזק את מערכת החיסון ולמנוע התפתחות דלקת או מחלה בעתיד.

 

התהליך הדלקתי

מקור המושג דלקת במילה דליקה, כמו בשריפה או בעירה. חום נוצר במקום הדלקת כשהיא מקומית ובדלקת “כללית” החום מפושט לכל הגוף. התהליך הדלקתי, שמקורו במערכת החיסון, מתרחש בכמה שלבים: חומרים המופרשים מתאי מערכת החיסון מאותתים למוח להעלות את טמפרטורת הגוף, במטרה לאפשר לגוף לחסל את הנגיפים או החיידקים.

החום והתהליך הדלקתי כשלעצמם אינם מסוכנים והקהילה הרפואית הקונבנציונלית והאלטרנטיבית תמימת דעים, כי חום הוא משרתו של הגוף במלחמה נגד וירוסים וחיידקים. פעמים רבות לאחר מתן תרופות לשיכוך החום, מדכאים מורידי החום את תהליך המחלה הטבעי, גורמים לכך שהמערכת החיסונית פחות יעילה ומאריכים את משך המחלה. בדרך כלל ניתן לראות שהגוף “מתעקש” להעלות חום אחרי מתן התרופה, כדי להשלים את מלחמתו במזיק. רופאים רבים סבורים שאם החום אינו מסכן את החולה אין צורך לנקוט באמצעים להוריד אותו. לדוגמא: יש ילדים שגם בחום של ארבעים מעלות נשארים חיוניים ומתקשרים.

שימוש באנטיביוטיקה

כולנו שמענו סיפורים על דלקת עקשנית במיוחד, שחזרה ללא הרף גם לאחר טיפול באנטיביוטיקה. תפקידה של האנטיביוטיקה היא לקטול או לעכב צמיחה של חיידקים למיניהם. אולם, האנטיביוטיקה קוטלת גם חיידקים לא מזיקים ומשנה את הסביבה החיידקית הטבעית של הגוף (לדוגמה, במעי, בנרתיק ועל פני העור).

שימוש תכוף באנטיביוטיקה מפחית את יעילותה. כמו-כן, האנטיביוטיקה אינה משפיעה על וירוסים. האנטיביוטיקה עלולה להחליש את הגוף ולגרום לניוון של המערכת החיסונית ומומלץ להיעזר בה באין מוצא אחר לריפוי הדלקת.

 

להומאופתיה מספר הכנות פוטנציאליות (הקרויות רמדיס), לטיפול במצבי מחלה ודלקת. להלן דוגמאות המתייחסות למגוון רחב של תסמינים ומאפיינים ומדגימות את עיקרון ההתאמה האינדיבידואלית של ההומאופתיה:

aconite – תתאים במקרים בהם החום  עולה במהירות, במיוחד לאחר חשיפה לקור ולרוח. חום שעולה בעיקר בערב או בלילה המלווה בצמרמורות. החולה אינו רוצה שיגעו בו מחשש לכאב. החולה יחוש צמא רב, האישונים יכולים להיות מוקטנים; תהיה רגישות לאור; אוזניים חמות ואדומות; דפיקות לב בזמן החום; ההתנהגות הכללית תהיה מרוגשת, החולה יכול לחוש חרדה וחוסר מנוחה, עצב ונטייה לבכי.

aconite מתאימה לטיפול במצבים הבאים: שפעת, דלקת ריאות, דלקת בדרכי השתן ובחום המתפתח לאחר שוק או טראומה.

bryonia – תתאים במקרים בהם החום מתפתח לאט ועולה בהדרגה . הדלקת כואבת והחולה ירגיש רע עם כל תזוזה קטנה וירצה לשכב בשקט ללא הפרעה; חום עם צמרמורות; חום ללא זיעה; חום שעולה בעיקר בשעה 21:00 בערב; עם כל גל של חום קיימת הרעה במצב החולה; צמא רב וצורך בשתייה מרובה; כאב ראש; כאבים בגפיים; החולה יכול להיות מרוגז ועצבני ולא מעוניין שיתקרבו אליו או יפריעו לו.

bryonia מתאימה למצבים הבאים: חום עם פריחה, חום המלווה דלקת ממושכת, טיפוס, דלקת של הקרומים בגוף (מוח, ריאות), שפעת, ברונכיט ועוד.

gelsemium – מתאימה במקרים של חום המלווה בתשישות ורעד; צמרמורות שעולות ויורדות בגב; חום לזמן ממושך שלא יורד; החולה יהיה תשוש ורדום רוב הזמן; הוא יחוש רעד קשה וצורך שיאחזו בו; הוא אינו צמא בזמן החום; פניו אדומות ועפעפיו צנוחים; החולה בקושי יקום מן המיטה ויתקשה להחזיק את הראש; יכולה להיות השתנה בלתי נשלטת בזמן החום; גפיים כבדות ודואבות. gelsemium תתאים במקרים של פריחות, מחלות חום לסירוגין, שפעת ודלקות מסוגים שונים.

pulsatilla – תתאים למצבי חום ללא דפוס קבוע. הסימפטומים יהיו חזקים: הרעה בשעות הערב; צורך באוויר צח והטבה ברורה עם החשיפה לאוויר; חום שמתמקד בחלק הגוף העליון; הרעה מחום ומכיסוי; הטבה מרחצה קרירה וטיולים או ישיבה בחוץ; חוסר צמא בולט; עיניים דומעות לצד החום; אצל ילדים – התנהגות מפוחדת, רצון להיות לבד ולחליפין צורך במישהו שישב לידם, ירגיע וילטף. רוצים שיחזיקו אותם על הגוף או הידיים; חוסר מנוחה שמלווה את החום. Pulsatilla מתאימה לטיפול בדלקות אוזניים, ברונכיט ודלקות וגם בדלקות בדרכי השתן.

Chamomilla – תתאים במיוחד לחום בילדים. יכול להיות חום המתבטא יותר בצד אחד של הגוף, בצד הקדמי או האחורי. יכול להיות חום גבוה ממושך, ללא הפוגות. רעידות עם החום. חום שעולה לאחר כל שלב הזעה. יכולה להיות זיעה מרובה בחלקים המכוסים. יכולה להיות לחי אחת אדומה והשנייה חיוורת. זיעה בפנים בזמן החום. כאב גב בזמן החום. ההתנהגות הכללית תהיה עצבנית וקפריזית ומאפיין חשוב נוסף בילדים הוא הצורך להיות על ידיהם של ההורים כל הזמן. Chamomilla מסייעת לטיפול בפעוטות גם במקרים של חום שמקורו בבקיעת שיניים.

לפני נטילת הכנה הומאופתית יש להתייעץ עם הומאופת מוסמך, חבר האגודה להומיאופתיה קלאסית (RCHom).

 

 

שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתף בבטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתף בלינקדין

More to explorer

טיפול לאחר ניתוח קיסרי

“בשמחה תלדי בנים” – על טיפול לאחר ניתוח קסרי/ עדי רחמן, הומאופתית קלאסית כמעט כמו כל אשה לאחר שילדה,

טיפול הומאופתי בשפעת

טיפול הומאופתי בשפעת   ההומיאופתיה הקלאסית צברה ניסיון קליני עשיר (של למעלה מ 200 שנה!) בטיפול במגיפות קשות וקטלניות,

ילדים

נשים

הריון ולידה

מחלות כרוניות