טיפול הומאופתי להקלה על תופעות לוואי שכיחות בהריון

במהלך ההיריון עובר גוף האישה תהליכים ושינויים הגורמים לעיתים לתופעות מכבידות כמו בחילות, טחורים, צרבות, בצקות, שינויים במצב הרוח ואי נוחות פיזית . חלק מן הסימפטומים הם טבעיים לחלוטין וקשורים בשינויים ההורמונאליים , בהתרחבות כלי הדם ונפחם, בהתרחבות האגן, בעלייה במשקל, בשינויים ביציבה- אך בכולם ניתן לטפל ולאזן .

תקופת ההיריון מתחלקת לשלשה שלישים כאשר כל שלב מתאפיין בתופעות נפשיות ופיזיות.
השליש הראשון מתאפיין בגודש רגשות ובחרדות למיניהם, לצד עייפות ובחילות. הבחילות בתקופת ההיריון  מתרחשות עקב השינויים ההורמונליים ומתחילות כבר בראשית ההיריון. הן מגיעות לשיא עוצמתן בשבועות 5-7 וממשיכות עד השבוע 14-16. אצל קרוב למחצית הנשים הן חולפות עד השבוע ה-16 להיריון וישנן נשים שאצלן הבחילות מלוות את ההיריון עד סופו.
תופעת הבחילות בהריון שונה מאישה לאישה, משלב אחד בהריון לאחר, וכמובן – מהריון להריון.

בשליש השני העייפות הגדולה חולפת, הבחילות נגמרות(לא אצל כולן, כאמור), אך בשלב זה יש נשים הסובלות מצרבות, התכווצויות בבטן ובשרירי הרגליים, ורידים בולטים ולחץ דם שמתחיל לטפס למעלה…

השליש השלישי  מאופיין בכאבי גב, ההתכווצויות מתחזקות, הצרבות מעיקות עוד יותר, שלא להזכיר את הטחורים ואת הלחץ על שלפוחית השתן. הרגליים עלולות להתנפח מבצקות וכובד הגוף מקשה על השינה.

מדוע חלק מהנשים סובלות ?
קשיים פיזיים – ההיריון דורש מן האישה ומן הגוף שלה משאבים ואנרגיות רבים כדי לתת את הטוב ביותר לעובר.

קשיים רגשיים – עצם רעיון ההיריון מעלה הרבה פעמים נושאים ותחושות לגבי הזהות כאם, האחריות הגדולה של להיות אמא, מתעוררים קונפליקטים בין הרצון לפתח קריירה ולהתקדם בחיים ובין הרצון להיות אימא, חשש מן העתיד הכלכלי, הקשר של האישה עם האם, המשפחה, בן הזוג. מראה הגוף ההולך וגדל והסתגלות לגוף הנשי והמלא ההיריוני לא בא בקלות .כל אישה והתחושות שלה, החששות שלה.

איך הטיפול ההומאופתי יכול לעזור?
בתקופת ההיריון נשים מקפידות להימנע מלקיחת תרופות מחשש לגרימת נזק לעובר שברחמן.

הטיפול ההומאופתי מבוסס על חומרים טבעיים, המטיבים עם הגוף ועם העובר ומחזירים לגוף את האיזון הטבעי שלו.

בשנים האחרונות יותר ויותר נשים מגלות את יתרונותיו של הטיפול ההומיאופתי בתקופת ההיריון. הטיפול הוא עדין, טבעי, בטוח לשימוש האישה ההרה ואינו מזיק לעובר. מה שהופך אותו להיות הטיפול האולטימטיבי והיעיל לנשים בהיריון. השימוש בחומרים טבעיים מקל על הסימפטומים ונותן מענה וקשת רחבה של פתרונות לתופעות הלא נעימות המתלוות לתקופת ההיריון.

יתירה מכך, טיפול הומאופתי בזמן היריון יכול להיטיב את מצבה הגופני והנפשי של האם, יכול לתרום לבריאות העובר ולעודד, בהמשך, לידה פשוטה.

טיפול הומאופתי מטפל בכל אישה באופן ספציפי למקרה שלה ולהיסטוריה הרפואית. הטיפול מצריך הקשבה רבה מצד המטפל ובחינת ההיבטים הנפשיים והפיזיולוגיים גם יחד. בכדי שהגוף יחזור לאיזון יש לטפל במכלול, ולא רק בסימפטום.

 

תהליך האבחון ההומאופתי לאשה ההרה

  • אבחון הסימפטומים הפיזיים – באבחון ההומיאופתי, ההומאופת הקלאסי מברר מהם הסימפטומים הפיזיים הייחודים שמהם סובלת האישה. נשים רבות סובלות מבחילות ומהקאות, אך חלקן מקיאות רק בבוקר, חלקן אחרי שתיית מים, לחלק דחייה מאוכל ולאחרות תאבון בלתי נשלט. צימאון או חוסר צימאון, האם יש הפרשות נרתיקיות, פטרת, עצירות קשה וכו’.
  • המאפיינים הרגשיים והמנטאליים – ההומאופת בודק עם האישה את היחס שלה האישה להריון, האם היה רצוי, האם היה קושי להיכנס להריון, איך הקשר עם בן הזוג, אם היא עלתה הרבה במשקל מעבר לרצוי- מה עומד מאחורי התופעה, האם ישנן תופעות של חרדה, בכי, היבהלות בקלות, דחייה מן הבעל, מחברת אנשים בכלל, חוסר שקט, האם יש בלבול, בעיות בזיכרון ועוד.
  • התאמת הרמדי (התרופה ההומאופתית, או ההכנה, כפי שהיא נקראת בעגה המקצועית) – נעשית בהתאם למאפיינים הייחודים של האישה. ההכנה ההומיאופתית מותאמת בדיוק לה ומיועדת לטפל בכל הסימפטומים האישיים שהיא חווה. הטיפול הוא צמוד וההומאופת מלווה את כל התהליך בתמיכה טלפונית. המטופלת מתבקשת ליצור קשר בכל שאלה, התייעצות או כל דבר אחר שמתעורר במהלך הטיפול.
  • טיפול במחלות אקוטיות בזמן ההיריון – לעיתים יופיעו מחלות כמו דלקת שקדים וגרון, שפעת, ברונכיט- גם כאן יש להומיאופתיה מענה. בד”כ ההכנה ההומיאופתית שהותאמה לאישה אישית בתקופת הריונה-תעזור גם למחלות אלה, ולפעמים יהיה צורך במתן הכנות הומיאופתיות אחרות. הטיפול ההומיאופתי ימנע נטילת אנטיביוטיקה, ותרופות שאסורות ומסוכנות בזמן ההיריון.
  • סיוע ללידה – טיפול הומיאופתי בהריון מסייע לאישה להגיע ללידה במצב רגשי ופיזי מאוזן, ומעלה את הסיכויים ללדת בלידה טבעית. להסדיר וליעל את הצירים, לקדם את הפתיחה וירידת הראש ולתרום רבות ללידה קלה וקצרה יותר.

הטיפול ההומאופתי

הטיפול ההומאופתי מבוסס על חומרים טבעיים, ביניהם:

ספיה – המיועד לבחילות בוקר

קוקולוס – לטיפול בבחילות מתמשכות

וורטרום – להקאות חריפות.

הרמדי המתאימה לצרבות  המלוות בתחושת גירוי ובעירה בקיבה –  היא קאוסטיקומי איריס ורסיקולור

לבצקות  בקרסוליים ובכפות הרגליים מומלץ לקחת קליום קרבוניקום ולהתכווצויות שרירים המופיעות בפתאומיות בעיקר בלילה, מומלץ לטפל בקופרום מטליקום או במגנזיה פוספוריקה.

 

הטיפול ההומאופתי ניתן אך ורק על ידי הומאופת קלאסי, המומחה בהתאמת הרמדי למאפייני האישה ההרה ולצרכיה.

באתר האגודה הישראלית להומאופתיה קלאסית ניתן לאתר ולבחור הומאופת מתוך רשימת ההומאופתים החברים באגודה www.homeopathy-israel.co.il.

כתיבת תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment