יעילות הטיפול ההומאופתי בדלקות אוזניים וגרון חוזרות בקרב פעוטות וילדים

אלפי ילדים סובלים לעיתים קרובות מדלקות אוזניים חוזרות, דלקות גרון ושקדים נפוחים. לאחרונה ישנה עלייה באבחון הילדים הסובלים משקד שלישי מוגדל (אדנואיד), הגורם לנזלת כרונית, נוזלים באוזניים, דלקות אוזניים קשיי נשימה, נחירות, ריור ועוד. אצל תינוקות ישנה תופעה נפוצה של דלקות עיניים חוזרות המלוות בהפרשות מוגלתיות בעקבות חסימה של תעלת הדמעות.  

בטיפול הרפואי המקובל, הרופאים נוטים לטפל באמצעות אנטיביוטיקה, שאמנם מחסלת את החיידק אך לא מרפאת את נטייתו של הילד לפתח דלקות חוזרות. וכשמדובר בדלקות חוזרות, הילדים נאלצים לצרוך אנטיביוטיקה בתכיפות גבוהה, כך שלרוב יש צורך להעלות את המינון או להחליף לאנטיביוטיקה חזקה יותר. טיפול זה מחליש את המערכת החיסונית ומאפשרת לחיידקים ווירוסים מסוגים שונים לפתח בגוף דלקות חוזרות שוב ושוב. מה גם ששימוש באנטיביוטיקה הורגת גם את החיידקים הטובים בגוף, דבר שגורם להרס של פלורת המעי ולבעיות עיכול כגון שלשולים.

במצבים כאלו, של דלקות חוזרות באוזניים ובגרון, טיפול הומאופתי הינו טיפול טבעי יעיל עד כדי ריפוי מלא. טיפול הומאופתי מוצלח, יגרום לקיצור משמעותי של משך הדלקת ועוצמת הסבל, ירידה בחום תוך מספר שעות, ללא שימוש במורידי חום, שיפור בכאבי האוזניים והגרון ועד להיעלמותם תוך 24 שעות. בנוסף, הטיפול ההומאופתי מחזק את המערכת החיסונית, כך שיגבר כושר העמידות של הילד בפני מחלות ותימנע חזרתן של הדלקות לאורך זמן. יתירה מכך, רמת החיוניות של הילד תעלה, איכות השינה תשתפר וכך גם התיאבון ומצב הרוח.

דלקת אוזניים

דלקת אוזניים היא תהליך של זיהום שמלווה בהצטברות של הפרשה מוגלתית או שקופה בחלל האוזן התיכונה. נוסף על כך, תיתכן הופעה של שלפוחיות על פני עור התוף – מצב שגורם לכאב ניכר, לעיתים בשל עליית הלחץ בתוך האוזן התיכונה עקב הצטברות נוזלי הדלקת בחלל האוזן התיכונה, מתפתח נקב בעור התוף, וההפרשה יוצאת מתוך האוזן החוצה.

דלקות באוזן התיכונה שכיחות יותר אצל ילדים קטנים מכיוון שצינורית השמע שלהם צרה ויכולה להיחסם בקלות.

הטיפול הרפואי המוצע במקרים של דלקות אוזניים חוזרות הנו ‘ניתוח כפתורים’. הניתוח אמור לפתור את בעיית הדלקות החוזרות ונשנות באמצעות ניקוב עור התוף לשם החדרת צינוריות לניקוז הנוזלים מחלל האוזן התיכונה החוצה, וליצירת אוורור ואיזון לחצים באוזניים.

הטיפול ההומאופתי יסייע למערכות הריפוי של הילד לרפא את דלקת האוזניים, להתגבר על הנטייה לפתח דלקות אוזניים חוזרות ולסייע לו להיות בריא.

דלקת גרון

דלקת גרון עלולה להיגרם מזיהום חיידקי או ויראלי. בכמחצית מהמקרים הגורם הוא וירוס, ולכן אין הכרח לטפל באנטיביוטיקה. במחצית השנייה של המקרים מדובר בחיידקים, אחד מהחיידקים הוא סטרפטוקוקוס מסוג A. מכיוון שבמקרי הדבקה עם חיידק זה ישנו סיכוי מסוים לסיבוכים כמו דלקת של קרומי הלב, או נזק לכליות, נותנים לילדים אנטיביוטיקה באופן גורף. הבעיה בכך היא כפולה – האחת היא שלילדים ללא סטרפטוקוקוס A נותנים אנטיביוטיקה ללא צורך, וכך לא רק שהטיפול אינו מוצדק, אלא גם מחליש את המערכת החיסונית של הילד. הבעיה השנייה היא רחבה יותר כיוון שעודף אנטיביוטיקה גורם לחיידקים לפתח עמידות כנגדה. כך נוצר מצב שבו ילדים רבים נכנסים למעגל של הדבקות חוזרות, תוך קבלת כמויות גדולות של אנטיביוטיקה, והחלשת מערכת החיסון, מה שמביא למעגל קסמים מתיש של דלקות גרון חוזרות ונשנות.

כאשר דלקות הגרון חוזרות ומופיע תפליט של חיידקים על השקדים, ולאחר שהילד כבר הספיק לקבל מנות רבות של אנטיביוטיקה, הרופא, קרוב לוודאי ימליץ על ניתוח להסרת השקדים המוגדלים. חשוב להדגיש, כי השקדים מהווים חלק בלתי נפרד ממערך ההגנה של הגוף בפני חיידקים ומזהמים.

להומאופתיה במקרים אלו יש אחוזי הצלחה מרשימים ביותר, ויכולת להפסיק את הסבל הנגרם לילדים ולכל המשפחה מהבעיה הטורדנית. לפי ההומאופתיה הקלאסית, לא החיידקים הם שגורמים למחלה, הם פשוט “מתעוררים ומצליחים לחולל מחלה” כשהמערכת החיסונית אינה חזקה מספיק כדי להתמודד עם גורמים שונים. מטרת הטיפול ההומאופתי, היא לחזק את החולה. השינוי שאמורים לראות בעקבות טיפול הומאופתי הוא לא רק היעלמות של דלקת הגרון או כל דלקת אחרת, אלא שיפור בבריאות בכל רמות החיים של האדם: ברמה הרגשית, הנפשית והפיזית, באופן קבוע ולאורך זמן.

שקד שלישי (אדנואיד)

האדנואיד הוא בעצם רקמה טבעית, הנמצאת בין האף ללוע, ותפקידה הוא לשמור שחיידקים מזהמים לא ייכנסו לתוך הגוף מחלל האף. כשהרקמה הזו נמצאת במצב מוגדל, היא יוצרת חסימה במעבר האוויר מהאף לקנה הנשימה וכתוצאה מכך נגרמים קשיים בנשימה והילד מרייר, נוחר, מתקשה לישון בלילה. 

תופעות אלה מריצות את ההורים לרופא, שממליץ על טיפול אנטיביוטי שלא תמיד עוזר, ובסופו של דבר, נראה שאין מניעה מהפנייה לניתוח להסרת השקד השלישי.

גם במקרה זה, הטיפול ההומאופתי, נותן פתרון יעיל לבעייה. אפשר להביא לסיום את הנחירות והלילות הארוכים של הדאגה, את הריצה האינסופית אחרי הילד עם טישו כדי לקנח לו את האף, ואת כמויות האנטיביוטיקה האינסופיות שמוזרמות לגופו הקטן. הטיפול ההומאופתי מאותת למערכת הלימפתית כיצד לעבוד נכון, מגביר את פעילותה ומייעל את עבודתה. כתוצאה מכך, חלה ירידה בגודש של האדנואיד, הפחתה במספר אירועי הדלקת, פתיחת תעלות הניקוז של האוזניים וזרימת אוויר חופשית דרך האף.

יתרונו של הטיפול ההומאופתי הוא במהירות השפעתו ובהיותו טיפול עדין ובטוח. תוך מספר ימים מושגת הקלה משמעותית בתסמינים. ההטבה במצב נמשכת לאורך זמן עד להחלמה מלאה עם תום הטיפול.

דלקת עיניים וחסימה בתעלת הדמעות

דלקות עיניים חוזרות, הפרשות ודימוע מוגבר, מצביעים על חסימתה של תעלת הדמעות, האחראית על ספיגת הדמעות מהעיניים דרך האף לגוף.

התרבות נוזלים בשק הדמעות וחסימת התעלה מהווה מצע גידול נוח לחיידקים, אשר עלולים לזהם את שק הדמעות ולגרום לדלקת.

במצב שבו יש דלקת בעין כתוצאה מחסימת תעלת הדמעות, הטיפול הרווח הוא באמצעות טיפות עיניים אנטיביוטיות. כשדלקות העיניים חוזרות ומתמשכות על רקע חסימה יומלץ על ניתוח לפתיחת החסימה.

הטיפול ההומאופתי מציע דרכי טיפול יעילות ועדינות בהרבה, במהלכו מותאמת רמדי ייחודית וייעודית לילד, בהתאם למצבו הבריאותי, הנפשי, העדפותיו, צרכיו, רגישויותיו ועוד. הרמדי ההומאופתית הנה בטוחה, עדינה וללא תופעות לוואי.

הטיפול ההומאופתי יביא לפתיחה טבעית של תעלת הדמעות, שיפור הניקוז של הדמעות בשק הדמעות, מניעת מצבי דלקת וזיהומים, וכן לחיזוק מערכות הגוף.

יתרונות הטיפול ההומאופתי

טיפול הומאופתי, הוא טיפול אינדיבידואלי-אישי, כזה ששם את הדגש על טבע הילד, הייחודיות שלו, הרגישויות וכלל מאפייניו. בהתאם לתמונת הסימפטומים ולמאפייני חייו של הילד כפי שעלו באבחון, מתאים ההומאופת את התכשיר ההומאופתי באופן אישי לכל ילד וילד. במהלך האבחון בודק ההומאופת את האופן הייחודי שבו מתבטאת המחלה אצל הילד. למשל, מהי תדירות הופעת הדלקת, באיזה צד היא מופיעה, מה עוצמת הכאב, רמת החיוניות, גובה החום וכו’.

כמו כן מזהה ההומאופת מה מחמיר או מיטיב את המצב, למשל, תנאים של יום או לילה, קור או חום, תנועה או מנוחה. האבחון ההומאופתי בודק גם את תכונותיו של הילד, העדפותיו והרגליו, כמו גם את הקשר האפשרי שבין אירועים משמעותיים בחייו לבין התפרצות הדלקת.

בתום מפגש האבחון (שאורך כשעה וחצי) מתאים ההומאופת לילד את הרמדי המדויקת ביותר, והמתאימה לו באופן אישי. הרמדי מבוססת על חומרים מהטבע ובטוחה לשימוש. ההורים מקבלים הנחיות לגבי אופן נטילת הרמדי, תדירות הנטילה ואופן רכישתה בבית מרקחת.

המטפל ההומאופתי נמצא בקשר רציף עם המשפחה, באמצעות פגישות ביקורת וקשר טלפוני במטרה להתעדכן על כל שינוי ולבדוק את הילד בדיקות חוזרות כדי לעקוב אחר תהליך התפתחות הריפוי או המחלה.

הטיפול ההומאופתי האינדיבידואלי ניתן אך ורק על ידי הומאופת קלאסי, המיומן בהתאמת הרמדי למאפייני הילד ולצרכיו.

באתר האגודה הישראלית להומאופתיה קלאסית תוכלו לבחור הומאופת/ית הקרובים לאזור מגוריכם מתוך רשימת ההומאופתים החברים באגודה www.homeopathy-israel.co.il.

כתיבת תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment