טיפול הומאופתי לאלרגיות

רובנו אוהבים את האביב. מזג האוויר נעים, הכול ססגוני, מלבלב ופורח. אבל האביב המזוהה עם הצבעוניות והפריחה לא תמיד נעים לאלה הסובלים מאלרגיות. האלרגיה הינה מטרד בריאותי עבור אחד מכל חמישה ישראלים. הפריחה היפה הופכת לסוג של סיוט שכרוך באף דולף, התעטשויות מרובות, עיניים דומעות וגירוי בריריות. לא נחמד להסתובב כל היום עם אף סתום וחבילת טישו ב”שלוף”. למרות שלרוב נראה כאילו אין שום דרך להתמודד אתה, ניתן לטפל באלרגיה ללא צורך בתרופות על בסיס קבוע.

מהי אלרגיה?

אלרגיה מכונה בעברית ‘רגשת’ – רגישות יתר של מערכת החיסון. זוהי תגובה מוגזמת של מערכת החיסון לחומר כלשהו שאינו אמור לגרום לתגובה כשהגוף נמצא במצב מאוזן. בשעה שתגובה חיסונית של המערכת ל’פולשים’ מבחוץ כמו וירוסים וחיידקים, היא תגובה חיובית ששומרת עלינו, הרי שאלרגיה היא מעין ‘תקלה’ במערכת החיסונית. מערכת החיסון אמורה לזהות גורמים מזיקים לגוף ולדאוג לסילוקם. המערכת יודעת בדרך-כלל להבחין בין גורמים מזיקים לאלו שאינם מזיקים – אך במצב של אלרגיה, מערכת החיסון מתייחסת לחומרים (כגון אבקני פרחים, אבק, מזונות ועוד)- כאילו היו גוף זר שפלש למערכת, מייצרת נוגדנים, ונלחמת בהם. המערכת משחררת היסטמין לגוף, והוא גורם לתגובה דלקתית, המלווה בסימפטומים שונים, כגון: סימפטומים של קדחת השחת, (נזלת, עיניים דומעות וצורבות, גודש בסינוסים, עיטושים, גרד בחך ופוליפים באף) אסטמה, פריחה בעור (אטופיק דרמטיטיס או אורטיקריה) ועוד.

הטיפול ההומאופתי באלרגיה

הטיפול ההומאופתי מתבסס על שימוש בחומרים שיש ביכולתם לגרום לאנשים בריאים תופעות דמויות אלרגיה. בכך ההומאופתיה מעודדת את כוחות הריפוי הטבעיים של הגוף במטרה לרפא את הנטייה האלרגנית לטווח הרחוק ולא לטפל רק בדיכוי תסמיניו של התקף בודד. למשל, כאשר אנו מקלפים בצל, העיניים מתחילות לצרוב ולדמוע והאף מתחיל לטפטף. חלקנו מתעטש ומשתעל, סובל מכאב ראש וחש צמא. הסימפטומים הללו, שמוכרים לכולנו, מתאימים ל’תמונת המחלה’ של ההכנה ההומאופתית מהבצל עצמו. כך, אדם שסובל מקדחת השחת ומציג סימפטומים שמתאימים לתמונה שהבצל יוצר, יקבל את ההכנה ההומאופתית של הבצל ומצבו ישתפר מהר מאוד.

ההכנה ההומאופתית מותאמת על בסיס מכלול הסיבות שגרמו להתפרצות התופעה ובהתאם לאופן הייחודי שבו היא מתבטאת בכל מקרה. הטיפול ההומאופתי מותאם לכל חולה וחולה על בסיס תסמיניו, אישיותו, ההיסטוריה הרפואית שלו, רגישותו ומאפייניו הייחודיים, כפי שהם מובאים בעת התשאול שעורך לו המטפל/ת ההומאופת/ית. לדוגמא: אלרגיה המתפרצת באביב תבוא לידי ביטוי אצל שלושה מטופלים באוסף תסמינים שונה. הראשון יסבול מנזלת מימית וצורבת. אותו מטופל יתלונן גם על דמעת ועיטושים חריפים בהתקפים שמשתקים אותו מכל פעילות.

אצל מטופל שני, העיניים נראות מודלקות, מגרדות ושורפות והוא משפשף אותן ללא הרף. עיניו הופכות לרגישות יותר בחשיפה לאור ומפרישות מוגלה. בנוסף, הוא משתעל מתחושת דגדוג בקנה הנשימה. אצל מטופלת שלישית התופעות יתבטאו בעיקר בגרד חזק של כל הרקמות הריריות: בחיך, אף, אוזניים ועיניים.

הטיפול הוא אינדיבידואלי, ולכן שלושת המקרים שתוארו, יקבלו הכנה הומאופתית שונה ומדויקת למצבם, ולאחר שהותאמה למכלול הסימפטומים הייחודי להם. בעוד הרפואה הקונבנציונלית תציע לשלושת המטופלים טיפול זהה סימפטומטי.

ההומאופתיה תפעל לטפל באלרגיה, על שלל תסמיניה, מהשורש.

התרופה ההומאופתית יכולה להילקח גם במקביל לתרופה קונבנציונאלית במידה ונוטלים אחת כזו.. עם ההתחזקות של מערכת החיסון, ניתן יהיה להפחית בהדרגה את כמות התרופה הקונב’ עד להפסקה מלאה בהתייעצות הרופא המטפל.

טיפול הומאופתי בהתאמה אישית על ידי הומאופת/ית מורשית (רשום באגודה) מסוגל להציע לסובלים מאלרגיה פתרונות מהירים, יעילים ונטולי תופעות לוואי, המתאימים לכל גיל. ואכן מחקרים מוכיחים הטבה משמעותית (כ – 80%) בהתפרצות התופעות האלרגיות ובחומרת התסמינים, אצל מרבית הסובלים מאלרגיה, שטופלו בהומאופתיה.

דוגמאות להכנות הומאופתיות שיכולות לסייע בטיפול בתופעות האלרגיה:

**  אין האמור לעיל משמש כהמלצה על צריכת רמדי. להתאמת רמדי מדוייקת למצבך מומלץ להיוועץ בהומאופת/ית הרשום באגודה  **

Allium Cepa – מתאימה למצבים שיש בהן כאב צורב, או כאב עצבי שעובר מצד לצד, יחד עם הפרשה מימית ושופעת. יעילה להצטננויות ולקדחת השחת שתסמיניה: עיטוש מתמיד, עיניים דומעות, נזלת שופעת.

Euphrasia – מתאימה למצבי אלרגיה המתבטאים בתחושות עזות של שריפה, גירוי, גירוד, ורגישות של העיניים לאור, המלווה בדמעות צורבות. נזלת, שיעול וקשיי נשימה.

Sabadilla – מתאימה למי שסובל/ת מהתקפי שיעול ממושכים ומתישים ועיניים דומעות לאחר כל שיעול. הנזלת המימית נרגעת בעזרת חום ושתייה חמה. לרוב המצב ילווה בדלקות גרון.

Gelsemium – מתאימה להתקפי אלרגיה הגורמים תשישות וישנוניות (לא בשל התרופות!), בפרט כשההתקפים הקשים מופיעים בשעות הבוקר. הנזלת הדולפת מורגשת כמו מים חמימים.

Sticta – מתאימה לגודש יבש, כלומר למרות המלאות בשורש האף והצורך לנקותו, אין זרימת נזלת.

Wyethia – מתאימה לגירוד עז המורגש באף, בגרון ובלוע.

 על מנת לטפל בצורה הומאופתית באלרגיה שלך, ניתן לאתר הומאופת קלאסי הקרוב למקום מגוריך דרך עמוד הבית של אתר זה, בקטגוריית “חיפוש הומאופת”

כתיבת תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment