הטיפול ההומאופתי בבעיות קשב וריכוז

הפרעת קשב וריכוז עם או ללא היפראקטיביות (ADD (Attention Deficit Disorder)/ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder)) הינה הפרעה התנהגותית שכיחה בקרב גילאים שונים באוכלוסיה, לרוב מאובחנת בשנות הלימודים הראשונות אך יכולה להופיע גם בגילאים מבוגרים. גורמים מקצועיים מעריכים שכ – 9% – 10% מהילדים ו – 6% – 7% מהמבוגרים סובלים מהפרעה זו. הסיבה להופעת הפרעה זו איננה ידועה.

כל אחת משתי הבעיות הללו היא, למעשה, אוסף תסמינים המסווג כהפרעה ההתנהגותית הכי שכיחה כיום. ילדים ומבוגרים הסובלים מבעיות אלה חווים הפרעות וקשיים שונים במהלך חיי היומיום: תזזיתיות ותנועתיות-יתר, התקפי זעם וחוסר יכולת להתרכז לאורך זמן בלימודים, קושי בניתוח ובעיבוד מידע, קשיים במיקוד תשומת הלב. כמו כן ייתכנו בעיות בדימוי העצמי וכן סממנים פיזיולוגיים דוגמת ‘טיקים’ טורדניים וכן הלאה.

ילדים הסובלים מבעיית קשב וריכוז מתקשים לשים לב לפרטים, עושים טעויות כתוצאה מחוסר תשומת לב, מתקשים לעמוד במטלות השונות, להתרכז בשיחה או לעקוב אחר הנחיות או הוראות. הם נוטים לאבד דברים, לשכוח ולהיות מוסטים בקלות מגירויים חיצוניים. אינם מסוגלים לעקוב אחר הנעשה בשיעור, מה שפוגע פגיעה של ממש בהישגים הלימודיים שלהם. במידה והילד הוא גם היפראקטיבי, הוא אינו מסוגל לשבת במקומו, הוא מפטפט, קם ומשוטט בכיתה ומפריע למהלך השיעור, לתלמידים האחרים ולמורה. ילדים בעלי הפרעת קשב וריכוז ללא היפראקטיביות יושבים בשקט ולכן קשה יותר להבחין בקושי שלהם. כאשר מתברר כי הם אינם שולטים בחומר הנלמד, הם נחשבים לעצלנים.

התרופות ברפואה הקונבנציונלית המוצעות לטיפול בהפרעות קשב וריכוז גורמות במקרים רבים לתופעות לוואי לא נעימות ואף חריפות, כמו כאבי ראש, ירידה במצב הרוח, תיאבון ירוד וכו’.

מסיבה זו רבים, ובעיקר הורים לילדים צעירים, מעדיפים להימנע משימוש בתרופות אלה, ובוחרים לטפל בבעיה באמצעים אחרים.

מה בכל זאת אפשר לעשות? 

לא להילחץ אם היועצת/גננת/מורה/מחנכת ממליצות על טיפול תרופתי. קניית שקט תעשייתי בכיתה לא צריכה להתקיים על גב הילד/ה שלכם.

איך מסייע הטיפול ההומאופתי?

התפיסה ההומאופתית, בכל בעיה וקושי, היא שסימפטום הוא איתות, נורית אזהרה, דרך לבטא מצוקה. לכן, גם הסימפטומים הכרוכים בהפרעת קשב וריכוז הם דרך של התמודדות. בעיית קשב וריכוז מתבטאת אצל כל אחד באופן אחר. כל אחד ואחת מבטא/ת את הקשיים בצורה אינדיבידואלית. 

ההומאופתיה מתייחסת הן למצבו הפיזי והן למצבו הנפשי של המטופל ומטפלת בסיבות שאפשרו לבעיה להתהוות בגוף. הטיפול ההומאופתי לוקח בחשבון שביטויי הבעיה יכולים לנבוע מקשיים כגון בעיות רגשיות (למשל, גירושי הורים), העדר פעילות פיזית, שינויים דרמטיים בסביבה (מעבר דירה ובי”ס, לידת אח/ות) וכן הלאה. לכל הסיבות הללו ניתן מענה הומאופתי – בין אם מדובר בהפרעה אורגנית, רגשית או סביבתית.

ההומאופתיה שמה דגש לא רק בסימפטומים של הפרעה, אלא בביטוייה האינדיבידואליים בילד המסוים. האינדיבידואליות היא מילת מפתח בהומאופתיה הקלאסית. הפתרון המוצע למטופל  מסייע לו במובן העמוק והרחב של הנסיבות, מסייע בפתרון מהשורש. במילים אחרות, הומאופתיה מסייעת לאדם, ולא נותנת תרופה לשם הקליני של מחלתו. הטיפול מותאם אישית, בהתבסס על סך המאפיינים הייחודיים של הילד.

כיצד מתבצע הטיפול?

כאמור, הטיפול ההומאופתי מותאם לכל ילד בצורה פרטנית ומדוקדקת. הטיפול ההומאופתי מתחיל באבחון פיזי ונפשי, באמצעות תשאול הילד וההורים. זאת במטרה לאסוף כמה שיותר מידע על מהלך חייו של הילד, על מקור הבעיה ותחילת הופעת התסמינים, על תחושותיו של הילד, אופיו הייחודי והתסמינים מהם הוא סובל. המטפל מקשיב, מתבונן וצופה בילד, כיצד הילד בעצמו חש ומתאר את מצבו, וכיצד מתארים אותו הסובבים.

הראיון הראשוני מסייע למטפל להכיר את הייחודיות של הילד ואת הייחודיות של “מחלתו” תוך הבנה שכל הסימפטומים קשורים זה בזה ומרכיבים את “כוליותו” של האדם.

בסיום האבחון, הנמשך כשעה וחצי, ועל בסיס התמונה שמתקבלת, מותאם לילד טיפול, הניתן בצורה של טיפות או כדורים (רמדי). הרמדי’ס מבוססות על חומרים מהטבע, אין בהן חומרים כימיים והן אינן גורמות לתופעות לוואי או להתמכרות. הרמדי מותאמת לילד באופן אינדיבידואלי, כך שהיא מתאימה אך ורק לו. כי כל ילד הוא יחיד ומיוחד, באופי, בהיסטוריה הרפואית, בהרגלי השינה והאכילה, ברצונותיו, בדחיותיו, בפחדיו, בהשקפותיו ועוד. ולכן הטיפול שיקבל יהיה מותאם אך ורק לצרכיו הוא.

הטיפול ההומאופתי יסייע לילד לחזק את יכולותיו של הגוף ולהרגיע את עצמו ללא עזרים חיצוניים. הטיפול יאפשר לו למצוא בתוכו “אי של שקט”, תחזיר לו את הביטחון העצמי שלו, תשפר את הדימוי העצמי ואת יכולתו להשתלב בחברה ולשפר את יחסיו עם הסובבים אותו.

משך הטיפול הוא פונקציה של חומרת הבעיה הראשונית, שיתוף פעולה והתמדה. לאורך כל תקופת הטיפול המטפל נמצא בקשר רציף עם המשפחה, באמצעות קשר טלפוני ופגישות מעקב קבועות.

במידה והילד מטופל באמצעות טיפול קונבנציונלי (תרופתי ו/או פסיכולוגי) אין מניעה לטפל גם באמצעות הומאופתיה. עם התחזקות הילד, חלה על פי רוב ירידה בצריכת התרופות, עד להפסקתן.

 

יתרונות הטיפול ההומאופתי בהפרעות קשב וריכוז

  • הטיפול הוא עדין, טבעי ובטוח בכל הגילאים, בפרט כשמדובר בילדים.
  • לטיפול אין תופעות לוואי והוא אינו מצטבר בגוף.
  • לא ניתן להתמכר לטיפול ההומאופתי.
  • הטיפול מציע פתרון עומק של סיבת הקושי, ולא השקטה זמנית של הסימפטומים.
  • הטיפול משפר את הבריאות הכללית ומעניק מענה למכלול רחב של תלונות, נוסף על מה שמוגדר כהפרעה (למשל, בעיות פיזיות, קשיים רגשיים וכן הלאה).
  • מחיר הרמדיס הוא זול בהשוואה לתרופות קונבנציונליות

 

טיפים נוספים שממליצה למטופליי במצבי הפרעות קשב וריכוז:

  • אומגה 3 – נטילת אומגה שלוש מסייעת לתפקוד תקין של המוח ויכולה להועיל במצבי ADD ו-ADHD.
  • פרוביוטיקה – נטילת חיידקים ידידותיים שומרת על רמה מאוזנת במערכת העיכול ותורמת לשקט נפשי ולרוגע.
  • להימנע מסוכר לבן ככל שניתן – יש הטוענים שסוכר לבן הוא אחד הגורמים העיקריים לחוסר שקט והפרעות התנהגות אצל ילדים. תוסיפו לכך תזונה רוויה בצבעי מאכל רעילים, אוכל מעובד, נקניקיות, ועוד, ומקבלים תפריט מלא כימיקאלים וסוכר.

לסיכום:

בעיית קשב וריכוז יכולה להסב קושי ותסכול רב לא רק ללוקים בה, אלא גם לאלו הקרובים אליהם. הורים לילדים בעלי בעיות קשב וריכוז נאלצים להתמודד עם השלכות הבעיה בכמה חזיתות: ברמה האישית ההורית, ההורים כואבים מאוד את כאבם של ילדם ואת המצוקות שלו. הם רוצים לגונן עליו ומרגישים פעמים רבות חסרי אונים כשאינם מצליחים לסייע לו להתגבר על קשייו ופעמים רבות הם מזדהים איתו ועם המצוקות שלו כי הם בעצמם חוו או אפילו עדיין חווים בעיה דומה. ברמה התפקודית, הן המשפחתית והן המערכתית-חינוכית, הם חווים לרוב קשיים רבים והתמודדויות קשות בתהליך הגידול וחינוך של ילדם, המתקשה לעמוד במשימות המצופות ממנו בגילו. בנוסף לעימותים בבית, מרבית ההורים נדרשים להתעמת כמעט מדי יום עם מערכת חינוך המתקשה לספק פתרון מתאים לצרכי ילדם ובו בעת מפעילה עליהם לא אחת לחצים להתחיל ולטפל בילדם באמצעות תרופות.

טיפול רציף באמצעות הומאופתיה קלאסית ע”י הומאופת רשום באגודה הישראלית להומאופתיה קלאסית יכול להביא לתוצאות מצוינות, להפחתת בעיות הקשב והריכוז בצורה משמעותית, אפילו עד להיעלמן לחלוטין, לשיפור היכולת להתרכז בשיעורים ולשיפור דרמטי בהתמודדות עם קשיים בביה”ס ובבית.

להמלצתה של טלי, אמא לבן 9 שסבל מבעית קשב וריכוזלחצו כאן

כתיבת תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment