טיפול ברמדי הומאופתית משולבת ולא בודדת במצבי שלשול אקוטי בילדים בהונדורס לא הוכח כיעיל

תרגמה: עינת אלבז RCHom

למרות הזמינות הגבוהה בעולם של השבת נוזלים לגוף מחלות המאופיינות בשלשול הן הסיבה העיקרית לתחלואה ומוות בעולם כולו בילדים. מחקרים קודמים הראו שטיפול הומאופתי שניתן באופן אינדיבידואלי היה יעיל בטיפול בשלשולים בילדים, אך גישה זו דורשת מומחיות. מטרת המחקר הייתה לבחון יעילות של תרופה הומאופתית משולבת, כדי לאפשר שימוש נרחב ע”י צוותים רפואיים ברחבי העולם. החוקרים ביצעו מחקר כפול-סמיות אקראי ומבוקר בהונדורס בהומאופתיה משולבת במצבי שלשול אקוטי אצל ילדים. סך של 292 ילדים עם שלשול אקוטי טופלו,  145 היו בקבוצה הניסיונית ו-147 בקבוצת הפלצבו. כדורים המכילים הכנה משולבת של חמשת הרמדיס ההומאופתיים הנפרדים הנפוצים לטיפול בשלשול או פלצבו ניתנו על ידי הורה לאחר כל אירוע של שלשול. בוצע מעקב אחר הילדים במשך 7 ימים או עד להבראה. הזמן עד להבראה, הקצב היומי של השלשולים, וסך השלשולים הושוו בין שתי הקבוצות.

החוקרים גילו כי לא היו הבדלים משמעותיים בהסתברות להבראה בין קבוצת הטיפול וקבוצת הפלצבו, ולמרות שהייתה הפחתה מינימאלית של כמות השלשולים ליום ומשך הימים בקבוצת הטיפול ההומאופתי, הבדל זה לא היה מובהק מבחינה סטטיסטית. מסקנת החוקרים היא כי הטיפול בשילוב ההומאופתי שנבדק במחקר זה לא הפחית באופן משמעותי את משך או חומרת השלשול בילדים בהונדורס. והם המליצו על מחקרים נוספים על מנת לפתח שיטות יעילות ופשוטות לשימוש בהומאופתיה לצורך הפחתת הנזק ששלשול בילדים גורם ברחבי העולם.

הערה חשובה– המחקר בדק תכשירים של הומאופתיה מודרנית ולא קלאסית, מה שמראה לנו עד כמה לא נעשית כיום אבחנה בין שתי שיטות הטיפול, שכידוע לנו שונות מהותית זו מזו.

קישור למחקר: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17034278

לקריאת מחקר שבדק השפעת רמדי מותאמת אישית לטיפול בשלשולים אקוטייםלחץ כאן

מחקר נוסף המדגים השפעת רמדי מותאמת אישית במקרי שלשולים בילדיםלחץ כאן

כתיבת תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment